Wymiana międzynarodowa

#StolenMemory (luty/marzec 2024 r.)

      Pod koniec lutego i na początku marca uczniowie i uczennice naszej szkoły po raz piąty wzięli udział w polsko-niemieckim projekcie #StolenMemory, dofinansowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Podczas sześciodniowego pobytu w Niepokalanowie przeglądaliśmy cyfrowe zasoby Arolsen Archive    i za pośrednictwem mediów społecznościowych poszukiwaliśmy krewnych ofiar narodowego socjalizmu. Celem poszukiwań jest zwrócenie rodzinom pamiątek pozostałych po więźniach obozów koncentracyjnych, które to przedmioty są przechowywane w archiwach Arolsen.

Podczas naszego pobytu w Niepokalanowie zwiedziliśmy klasztor, a także kaplicę oraz Muzeum św. Maksymiliana Kolbego, założyciela tutejszego zakonu Franciszkanów. Atmosfera spokoju i wyciszenia sprawiła, że pobyt w Niepokalanowie był wyjątkowy i pozostawił głębokie wrażenie na wielu z nas.

W trakcie trwania projektu wybraliśmy się również do Warszawy, gdzie wspólnie zwiedzaliśmy miejsca kluczowe dla II wojny światowej i zachowania pamięci historycznej, takie jak Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Więzienia Pawiak czy też tereny, na których niegdyś funkcjonowało warszawskie getto.

W czasie tygodnia projektowego Polacy pokazali Niemcom również warszawską starówkę i zaprosili ich na lokalne przysmaki. Nie zabrakło także gier i zabaw integracyjnych – trochę sportu, tańca i geografii. Podczas wspólnych wieczorów jak zwykle królowała belgijka. Była to kolejna – niezwykle udana – edycja projektu #StolenMemory i jesteśmy pewni oraz pewne, że jeszcze długo będziemy pamiętać czas spędzony w polsko-niemieckim gronie.

 

#StolenMemory (marzec 2023 r.)

Czekaliśmy na to wydarzenie parę dobrych miesięcy i było warto! W marcu uczniowie naszej szkoły po raz czwarty wzięli udział w polsko-niemieckim projekcie #StolenMemory, dofinansowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Podczas sześciodniowego pobytu w Niemczech przeglądaliśmy cyfrowe zasoby Arolsen Archives i poszukiwaliśmy krewnych ofiar narodowego socjalizmu za pośrednictwem mediów społecznościowych. Celem poszukiwań jest zwrócenie rodzinom pamiątek pozostałych po więźniach obozów koncentracyjnych.

Oprócz tego braliśmy udział w zwiedzaniu miejsc pamięci poświęconych II wojnie światowej, takich jak obóz koncentracyjny Sachsenhausen i Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie. Odwiedziliśmy też wystawę plenerową „Zagłada Romów i Sinti w Europie”. Była to kolejna okazja do rozmów na temat tolerancji, stosunków polsko-niemieckich i historii.

Prebelow – miasteczko, w którym się zatrzymaliśmy – położone jest nad kilkoma jeziorami, więc w wolnym czasie mogliśmy napawać się pięknem miejscowej natury i cieszyć się ciszą i spokojem – tak potrzebnymi po wieczornych harcach na karaoke.

W przyszłym roku szkolnym czeka nas kolejna edycja projektu – może tym razem to Ty będziesz w nim uczestniczyć?

#StolenMemory – Wir machen weiter in Warschau (październik 2022 r.)

Projekt #StolenMemory wciąż trwa. Dzięki pomocy i jego dofinansowaniu przez Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży uczennice i uczniowie naszego liceum wraz
z opiekunami mogli ugościć w Warszawie uczniów i nauczycieli z Bad Odlesloe w ramach projektu #StolenMemory – Wir machen weiter in Warschau [#StolenMemory – Działamy dalej w Warszawie].

Wspólnie zwiedzaliśmy miejsca kluczowe dla historii polsko-niemieckiej, takie jak Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy też tereny, na których niegdyś funkcjonowało warszawskie getto. Po raz kolejny próbowaliśmy również odszukać krewnych osób więzionych w obozach koncentracyjnych za pośrednictwem informacji wyszukanych w archiwach Arolsen.

Oczywiście nie mogło zabraknąć aktywności integracyjnych. Młodzież brała udział w grze miejskiej na warszawskiej starówce, poznawała smaki polskiej kuchni (Niemcy upodobali sobie gołąbki), a także wyśmienicie bawiła się na ognisku przy dźwiękach tak lubianej przez uczniów „belgijki”. Kolejna odsłona projektu już w marcu! Wprost nie możemy się doczekać!

#StolenMemory 2.0 – Jetzt zusammen in Schwerin (czerwiec 2022 r.)

Projekt #StolenMemory ma swoją kontynuację w postaci #StolenMemory 2.0 – Jetzt zusammen in Schwerin [#StolenMemory 2.0 – Teraz razem w Schwerinie]! Dzięki pomocy i jego dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży uczennice i uczniowie naszego liceum wraz z opiekunami mogli pojechać pod koniec roku szkolnego (tj. od 15 do 20 czerwca 2022 r.) z rewizytą do Niemiec. Przyjęliśmy zaproszenie Berufsschule z Bad Oldesloe i razem z niemiecką młodzieżą oraz z młodzieżą ze Szkoły Muzycznej w Poznaniu, LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach, LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie i LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie kontynuowaliśmy pracę nad projektem, którego celem jest przywracanie pamięci o trudnych czasach drugiej wojny światowej. Obejrzeliśmy olbrzymią, bardzo nowoczesną szkołę w Bad Oldesloe oraz zwiedziliśmy wystawę #StolenMemory. Najbardziej zapadło nam jednak w pamięć spotkanie z panią Marianne Wilke, osobą już 92-letnią, która przeżyła Holocaust. Jej relacja była niezapomnianą lekcją historii.

Pozostałe dni naszego pobytu spędziliśmy w Ferienlager w Gallentin / Bad Kleinen, gdzie  podczas wspólnych zabaw, wycieczek, dyskotek, grilli, a przede wszystkim podczas niekończących się wspólnych rozmów i dalszej pracy nawiązaliśmy liczne kontakty z uczniami z Bad Oldesloe i innych szkół polskich. Była to wspaniała okazja do rozwijania umiejętności lingwistycznych: zarówno w zakresie języka niemieckiego, jak i angielskiego. Dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży możemy kontynuować nasz projekt. Tym razem w Warszawie. Na naszych gości czeka w październiku tego roku ciekawy wspólny program.

#StolenMemory (luty 2022 r.)

W dniach od 14 do 18 lutego 2022 roku uczennice i uczniowie naszego liceum z klas 2a, 2d, 2e, 3pa, 3pb, 3pc, 3pd i 3pe uczestniczyli w projekcie o charakterze historycznym zatytułowanym #StolenMemory (Skradziona Pamięć), który realizowaliśmy we współpracy z niemiecką szkołą Berufliche Schule des Kreises Stormarn w Bad Oldesloe w kraju związkowym Szlezwig-Holsztyn.

Projekt otrzymał dofinansowanie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk) – organizacji, która od lat wspiera stacjonarne wymiany polsko-niemieckie, a od pewnego czasu także projekty realizowane za pośrednictwem łączy internetowych. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne taki właśnie charakter miało nasze przedsięwzięcie – był to projekt realizowany online.

Nasze spotkania online były częścią większego projektu Zachować pamięć / Wege zur Erinnerung, a ich głównym celem było poszukiwanie rodzin ofiar narodowego socjalizmu, aby zwrócić im pozostałe po nich pamiątki. Korzystaliśmy z udostępnionych online zasobów Arolsen Archives, które jest ogromnym zbiorem dokumentów i przedmiotów osobistych (tzw. Effekten) osób prześladowanych w czasie II wojny światowej i na którego siedzibę obrano miasto Bad Arolsen w Hesji (Niemcy).

Oprócz kampanii #StolenMemory zajmowaliśmy się również projektem #EveryNameCounts, uczestnicząc w digitalizacji informacji osobowych ofiar narodowego socjalizmu, aby przywrócić tym osobom konkretne nazwiska i zbudować ich wirtualny pomnik.

Nasze uczennice i nasi uczniowie wykazali się niezwykłym zaangażowaniem w projekt, przeprowadzany w nowej dla nas wszystkich formule online, i podkreślali, że tego typu przedsięwzięcie było niezwykłym uzupełnieniem tradycyjnych lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie realizowanych w szkole. Na pierwszy plan wysuwały się wnioski, że badanie losów poszczególnych ofiar prześladowań i mordów nazistowskich pozwoliło im zyskać nową perspektywę na przeszłość nie jako historię większej, nieokreślonej masy ludzi, lecz jako historię konkretnych, bliskich nam, osób.

Już niedługo będziemy mieli okazję poznać niemieckich i pozostałych polskich uczestników projektu podczas wspólnego spotkania projektowego, które odbędzie się w drugiej połowie czerwca w Bad Oldesloe.

Menu
Skip to content