Malta – St. Paul’s Bay

Jako uczestnik projektu Erasmus+ wzięłam udział w trwającym 14 dni kursie metodycznym „Creative Methodology” na Malcie, w St. Paul’s Bay, w szkole Alpha School of English. Odbywał się on od 4 do 15 października 2021 roku. Podczas kursu poznałam innowacyjne metody nauczania. Okazało się to niezwykle przydatne w moim warsztacie nauczyciela języka angielskiego i niemieckiego. Wyjazd na Erasmus+ był dla mnie również świetną okazją do doskonalenia znajomości języka angielskiego.  Projekt dał mi możliwość zobaczenia po raz pierwszy urokliwego miejsca, jakim jest Malta, która wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Szkoła Alpha School of English, w której przez dwa tygodnie uczęszczałam na kurs, to miejsce, gdzie każdy znajdzie ogrom motywacji i inspiracji. Odbywają się tam zarówno zajęcia językowe, jak i kursy metodyczne. Jako uczestniczka kursu metodycznego miałam okazję poznać wspaniałych lektorów: Chrisa i Marię.

W pierwszym tygodniu zajęcia prowadził Chris. Spotkania skupiały się w szczególności na technologii – poznaniu oraz użyciu nowoczesnych aplikacji językowych, tj. Nearpod, Thinglink, Blendspace, Linguascope i wielu innych. Tworzyliśmy ćwiczenia z użyciem aplikacji oraz wykonywaliśmy zadania przygotowane przez innych uczestników kursu.

W drugim tygodniu zajęcia prowadziła lektorka Maria. Wówczas największy nacisk postawiony był na metodykę. Poznaliśmy wiele sposobów na to, jak zachęcić i zmotywować uczniów do nauki języków obcych. Pośród innowacyjnych ćwiczeń były, m.in.: Dictogloss, Brainstorming, Role Plays, Dialogue Mishmash, pisanie bloga przez uczniów, lekcje gramatyczne z użyciem piosenek.

W każdą środę szkoła organizowała wycieczki, dzięki którym można było zintegrować się z pozostałymi uczestnikami kursu, a także poznać kursantów z innych grup. Przede wszystkim jednak wycieczki te były okazją, by zwiedzić Maltę i poznać jej kulturę oraz historię. Wspólnie zwiedziliśmy stolicę Valettę, dawną stolicę, Mdinę oraz akwarium w St. Paul’s Bay.  Wyjazdy były również okazją na wymianę doświadczeń z innymi nauczycielami z Niemiec, Szwecji i Czech. Razem tworzyliśmy grupę ze wspólną pasją – nauczaniem. Nadal utrzymujemy kontakt i jesteśmy otwarci na kolejne wspólne projekty. Spotykaliśmy się również poza kursem i zwiedzaliśmy Maltę wspólnie, np. udaliśmy się na rejs na Blue Grotto. W każdej wolnej chwili starałam się zwiedzić jak najwięcej.

Udział w projekcie Erasmus+ wspominam bardzo dobrze. Dał mi on mnóstwo inspiracji i motywacji do pracy, ale również był czasem niezapomnianych przeżyć, do których stale wracam oraz nowych znajomych, z którymi łączy mnie pasja do nauczania. Bardzo polecam każdemu udział w projekcie Erasmus+.

Marta Wielgosz (Sokoleńko)

Menu
Skip to content