trojca sycylia

POD SŁOŃCEM SYCYLII 2018

- wycieczka krajoznawczo-językowa

Więcej

 

trojca nucleus

Mazowiecki Konkurs 
Biologiczny NUCLEUS 2021

Więcej

trojca gazeta

Konkurs Wolskich Gazetek Szkolnych

2017

Więcej

 

 

 

trojca 1procent

Akcja 1% Podatku 

 

 

Więcej

 

 

 

Sukcesy Śniadkowych Odyseuszy

Super User. Opublikowano w Wydarzenia 2019/2020 - archiwum

"Odyseja Umysłu uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom, zaszczepia w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe"

Dr Sam Micklus – twórca Odysei Umysłu

Marzec rozpoczął się dla nas wielką radością i wielkim sukcesem: drużyna z naszej szkoły odniosła spektakularne zwycięstwo w regionalnych zawodach Odysei Umysłu 2020! 

Odyseja Umysłu to program edukacyjny w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studentów z całego świata. Odyseusze rozwijają zdolności twórcze, uczą się kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując się w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych - czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Uczą się także marzyć odważnie i w oparciu o cele, myśleć samodzielnie i nieszablonowo oraz tworzyć rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem, działając przy tym w duchu innowacji i kooperacji - łamiąc wszelkie schematy i przyzwyczajenia, a także z otwartością na pomysły i opinie innych. Konfrontują się z wyzwaniami, które wymagają od nich łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów, jak również poczucia humoru. Wydawać się może, że jest to program tylko dla niektórych, lecz nie można być w większym błędzie. Odyseja jest dla każdego, kto tylko zechce marzyć, myśleć i tworzyć, dla każdego, kto pragnie się rozwijać i zmieniać świat.

Nasza szkoła startowała w tym konkursie po raz pierwszy, wystawiając do zawodów jedną, siedmioosobową drużynę w składzie: Zuzanna Rojczyk 1ga, Nina Durowicz 1pe, Maja Dąbrowska 1ge, Natalia Ośkiewicz 1pa, Nina Miasaiedova 1pc, Kacper Rupniewski 1pc i Jakub Wojtyński 1pa, prowadzoną przez trenerkę Małgorzatę Szubartowską.

Odyseusze przez cztery miesiące spędzali w szkole całe weekendy, niestrudzenie pracując nad swoim rozwiązaniem Problemu Długoterminowego, zatytułowanego “Perspektywa detektywa” i ćwiczyli Problemy Spontaniczne, by na początku marca dać pokaz swoich umiejętności na Eliminacjach Regionalnych mierząc się z rówieśnikami z czterech województw, często bardziej doświadczonych w odysejowych bojach od nas. Przez ten czas nauczyli się, jak efektywnie pracować w grupie, jak technicznie coś stworzyć by działało poprawnie, a także tego, że nie ma czegoś takiego jak zły pomysł, jest tylko pomysł lepszy.

Dzień Eliminacji nie był łatwym dniem ani dla Odyseuszy, ani dla trenera - adrenalina, opóźnienia, potłuczone rekwizyty, wypadki wymagające rozwiązania w kilka minut i wiele innych czynników przysporzyło Odyseuszom sporo stresu, lecz mimo tego poradzili sobie fantastycznie, zdobywając w konkursie maksymalną ilość punktów zarówno za zadanie spontaniczne, jak i długoterminowe, a co za tym idzie - pierwsze miejsce w swojej kategorii i awans do Finału Ogólnopolskiego. Na uroczystej Gali ogłoszenia wyników emocje sięgały zenitu, to tam nasi uczestnicy uzyskali tytuły finalistów i przekonali się, że ich perspektywa jest godna niejednego genialnego detektywa.

Niestety, spektakl stworzony przez nasz zespół – łączący tajemnicę linii z Nasca z koronawirusem – okazał się proroczy i z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej, finał został odwołany. Nie obyło się bez smutku i łez, prysły marzenia o wyjeździe do USA, ale wiemy, że to była jedyna słuszna decyzja. Nie poddajemy się i już snujemy plany na kolejny rok, aby pokazać, że mimo trudnego czasu nadal marzymy, myślimy i tworzymy, że Odyseja to sposób życia, a nie tylko konkurs, że czegoś się nauczyliśmy i dzięki temu możemy zmieniać świat na lepsze.

„W Odysei Umysłu nie liczy się tylko wysiłek jednostki; liczy się wysiłek zespołu.”
Prof. Józefa Sołowiej – inicjatorka programu w Polsce

Wycieczka do Muzeum Narodowego

public. Opublikowano w Wydarzenia 2019/2020 - archiwum

23 stycznia klasa 1pa o profilu humanistycznym była na wycieczce w Muzeum Narodowym.

Razem z przewodnikiem odbyliśmy podróż przez różne epoki artystyczne, zaczynając na renesansie, a kończąc na prymitywizmie i socrealizmie. Mieliśmy okazję zobaczyć i zrozumieć sens wielu dzieł, a także zobaczyć Warszawę w różnych odsłonach.

Oliwia Ochap 1pa

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

public. Opublikowano w Wydarzenia 2019/2020 - archiwum

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto, które ma pomagać w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Z tej okazji w naszej szkole uczniowie klas pierwszych wzięli udział w konkursie w trzech kategoriach:

- stworzenie plakatu promującego język polski

- wynalezienie i przedstawienie trzech ciekawostek na temat języka polskiego

- wyszukanie i zdefiniowanie pięciu wyrazów ze współczesnego młodzieżowego slangu

Agnieszka Wielądek

Oto efekty ich pracy:

 

 

Pierwsza edycja konkursu Śniadek Spelling Bee

public. Opublikowano w Wydarzenia 2019/2020 - archiwum

20. stycznia odbył się pierwszy etap wewnątrzszkolnego konkursu Śniadek Spelling Bee - unikatowego konkursu ortograficznego dla uczniów klas pierwszych i drugich liceum Śniadeckiego. Konkurs, wzorowany na prestiżowych zawodach odbywających się od ponad stu lat w szkołach amerykańskich, ma na celu nie tylko sprawdzenie znajomości pisowni wyrazów sprawdzających trudność nawet młodzieży anglojęzycznej, lecz także rozwijanie umiejętności rozumienia rozmaitych angielskich akcentów i znajomość angielskiego słownictwa na poziomie od B2 do C2.
Konkurs objęty został patronatem przez PocketBook - jednego z wiodących na świecie producentów czytników elektronicznych z ekranami E Ink. Dzięki szczodrości naszego sponsora, na zwycięzcę pierwszej edycji Śniadek Spelling Bee czeka nowoczesny i superlekki czytnik ebooków PocketBook Touch Lux 4 z dotykowym wyświetlaczem i wbudowanym podświetleniem. Ponadto, finaliści konkursu, którzy uzyskają najlepsze wyniki otrzymają karty prezentowe na zakupy książek lub multimediów w sieci Empik.
Po zawodach pierwszego stopnia do finału zakwalifikowało się dziewięcioro uczniów:
1. Paweł Budzicki z 1pe
2. Karol Flasiński z 1pe
3. Karolina Kamińska z 2d
4. Dominik Krzyżewski z z 1gb
5. Agata Kula z 2a
6. Zuzanna Przerwa z 1pa
7. Ngoc Sachanowska z 2d
8. Filip Siekierka z 1pe
9. Miriam Szymańska z 2e
Zwycięzcę konkursu poznamy już 4. marca 2020 - finał konkursu będzie zwieńczeniem uroczystości Dnia Języków Obcych organizowanych przez szkolny Zespół Języków Obcych.
Małgorzata Szubartowska
 

Nietypowa lekcja historii

public. Opublikowano w Wydarzenia 2019/2020 - archiwum

W naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja historii z wykorzystaniem technologii VR. Każdy z uczestników usiadł w wygodnym, obrotowym fotelu i po krótkim wstępie Pani prowadzącej zajęcia i otrzymaniu specjalnych okularów mógł przenieść się w czasie na pokład statku Piłsudski.
Zuzanna Rojczyk 1ga

Erasmus+

public. Opublikowano w Wydarzenia 2019/2020 - archiwum

Nasza szkoła uczestniczy w programie Erasmus+ dla nauczycieli.  Anna Jeleszuk i Janusz Maciejewski wzięli udział w kursie językowym w Szkocji. Była to okazja do podwyższenia kompetencji językowych, a także do poznania kultury i historii Szkocji.

Wycieczka do Cytadeli Warszawskiej

public. Opublikowano w Wydarzenia 2019/2020 - archiwum

13 grudnia klasa 3a wybrała się wraz z Panią Anną Jeleszuk na wycieczkę do Cytadeli Warszawskiej. W trakcie zwiedzania muzeum, na prośbę naszego pełnego pasji przewodnika, jedna z naszych koleżanek wcieliła się w rolę więźnia Cytadeli, dzięki czemu mogła jeszcze bliżej poznać realia tego XIX- wiecznego więzienia. Podczas wizyty w celi śmierci oraz w celach tak znanych postaci jak Józef Piłsudski, czy Romuald Traugutt, nie tylko dowiedzieliśmy się wiele o ludziach, którzy oddali życie za niepodległość kraju, lecz także poznaliśmy sekretny sposób jednego z Ojców Niepodległości Polski na ucieczkę z Cytadeli. Choć czas nas gonił, zdążyliśmy pod koniec wycieczki obejrzeć lochy tego miejsca, pomieszczenie pozbawione światła, do którego trafiało się za stałą niesubordynację. Wszyscy, bez wyjątku, byli zadowoleni z wycieczki. Klasa z żalem wracała do szkoły, żegnając się z tym pełnym wrażeń miejscem.
 Martyna Banat i Aleksandra Sielewicz, 3a

Gazetka szkolna

public. Opublikowano w Wydarzenia 2019/2020 - archiwum

Zapraszamy do przeczytania najnowszego numeru gazetki szkolnej "Pora na Śniadka". W tym numerze przeczytacie o naszych codziennych kłamstwach i ich przyczynach; dowiecie się, co jest źródłem szczęścia, a także poznacie siłę manipulacji. Szczególnie polecamy artykuły o sile miłości i zamknięciu na świat. Znajdziecie tu również trochę poezji, felieton o transporcie publicznym, spojrzenie na Warszawę oraz recenzję znakomitej książki. Miłej lektury!

Gazetka szkolna nr 22

 

Tydzień Konstytucyjny

public. Opublikowano w Wydarzenia 2019/2020 - archiwum

W dniach 21-26.10.2019 r. w naszym liceum wzięliśmy udział w VII edycji Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołody. Przez cały tydzień w naszej szkole miały miejsce zajęcia, polegające między innymi na przybliżeniu nam pojęcia Konstytucji oraz zwróceniu naszej uwagi na to, jak ważne jest bycie świadomym obywatelem. Dzięki tym lekcjom, dowiedzieliśmy się więcej o naszych prawach i obowiązkach, zawartych w tym dokumencie, a także jak z nich korzystać w różnych sytuacjach. Mogliśmy również zobaczyć jak w praktyce działa prawo, poprzez omówienie wielu zagadnień na przykładach z naszej codzienności. Mieliśmy okazję nauczyć się, jak unikać mowy nienawiści oraz jak chronić przed nią innych.

Uważam, że były to bardzo wartościowe zajęcia, które pozwoliły nam pogłębić swoją wiedzę o Konstytucji, czyli najważniejszym akcie prawnym naszego państwa. Sądzę, że każdy obywatel powinien być świadomy swoich praw i obowiązków i cieszę się, że mieliśmy możliwość lepiej się z nimi zapoznać. Sposób prowadzenia zajęć był bardzo ciekawy, dzięki czemu chętnie przyswajaliśmy tę wiedzę. Było to dla nas bardzo interesujące doświadczenie, dające nam nowe spojrzenie na kwestie związane z naszym życiem w społeczeństwie.
Julia Pawlak 2a

Tęczowy Piątek

public. Opublikowano w Wydarzenia 2019/2020 - archiwum

25 października w naszej szkole odbył się Tęczowy Piątek. Wydarzenie zorganizowane przez uczniów odbyło się na sali gimnastycznej i cieszyło się wysoką frekwencją. Grupa uczniów z różnych roczników przedstawiła przybyłym prezentację o różnych orientacjach i tożsamościach płciowych. Po prezentacji młodzież zagrała w kahoota, a dla zwycięzców czekały kolorowe nagrody. Organizatorzy przygotowali także stoiska - przy każdym można było się dowiedzieć od kolegów i koleżanek trochę więcej o konkretnych orientacjach i tożsamościach płciowych i zadać pytania na ciekawiące uczniów kwestie związane ze społecznością queer. Całe wydarzenie było bardzo radosne, dziękujemy wszystkim za obecność!
Martyna Banat, klasa 3a

Wyjazd integracyjny klas pierwszych

public. Opublikowano w Wydarzenia 2019/2020 - archiwum

We wtorek, 10 września, rozpoczęliśmy nasz wyjazd integracyjny nad jezioro Serwy. Pierwszego dnia po obiedzie mieliśmy czas na rozpakowanie się i gry integracyjne. Po kolacji wzięliśmy udział w grze o nazwie „Zakłady”, do której wybrano zawodników z kilku grup. Uczestnicy mieli zabawne zadania, a wszystkie drużyny obstawiały, który numer wygra rywalizację. Żeby utrudnić grę obstawiający mieli informację o odwrotnych do wykonywanych przez zawodników zadań, więc w rzeczywistości wygrywała osoba, która pozornie przegrywała.

Czytaj dalej...