Mazowiecki Konkurs
Biologiczny NUCLEUS 2020

Sukcesy Śniadkowych Odyseuszy

"Odyseja Umysłu uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom, zaszczepia w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe"

Dr Sam Micklus – twórca Odysei Umysłu

Marzec rozpoczął się dla nas wielką radością i wielkim sukcesem: drużyna z naszej szkoły odniosła spektakularne zwycięstwo w regionalnych zawodach Odysei Umysłu 2020!

Odyseja Umysłu to program edukacyjny w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studentów z całego świata. Odyseusze rozwijają zdolności twórcze, uczą się kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując się w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych - czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Uczą się także marzyć odważnie i w oparciu o cele, myśleć samodzielnie i nieszablonowo oraz tworzyć rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem, działając przy tym w duchu innowacji i kooperacji - łamiąc wszelkie schematy i przyzwyczajenia, a także z otwartością na pomysły i opinie innych. Konfrontują się z wyzwaniami, które wymagają od nich łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów, jak również poczucia humoru. Wydawać się może, że jest to program tylko dla niektórych, lecz nie można być w większym błędzie. Odyseja jest dla każdego, kto tylko zechce marzyć, myśleć i tworzyć, dla każdego, kto pragnie się rozwijać i zmieniać świat.

Nasza szkoła startowała w tym konkursie po raz pierwszy, wystawiając do zawodów jedną, siedmioosobową drużynę w składzie: Zuzanna Rojczyk 1ga, Nina Durowicz 1pe, Maja Dąbrowska 1ge, Natalia Ośkiewicz 1pa, Nina Miasaiedova 1pc, Kacper Rupniewski 1pc i Jakub Wojtyński 1pa, prowadzoną przez trenerkę Małgorzatę Szubartowską.

Odyseusze przez cztery miesiące spędzali w szkole całe weekendy, niestrudzenie pracując nad swoim rozwiązaniem Problemu Długoterminowego, zatytułowanego “Perspektywa detektywa” i ćwiczyli Problemy Spontaniczne, by na początku marca dać pokaz swoich umiejętności na Eliminacjach Regionalnych mierząc się z rówieśnikami z czterech województw, często bardziej doświadczonych w odysejowych bojach od nas. Przez ten czas nauczyli się, jak efektywnie pracować w grupie, jak technicznie coś stworzyć by działało poprawnie, a także tego, że nie ma czegoś takiego jak zły pomysł, jest tylko pomysł lepszy.

Dzień Eliminacji nie był łatwym dniem ani dla Odyseuszy, ani dla trenera - adrenalina, opóźnienia, potłuczone rekwizyty, wypadki wymagające rozwiązania w kilka minut i wiele innych czynników przysporzyło Odyseuszom sporo stresu, lecz mimo tego poradzili sobie fantastycznie, zdobywając w konkursie maksymalną ilość punktów zarówno za zadanie spontaniczne, jak i długoterminowe, a co za tym idzie - pierwsze miejsce w swojej kategorii i awans do Finału Ogólnopolskiego. Na uroczystej Gali ogłoszenia wyników emocje sięgały zenitu, to tam nasi uczestnicy uzyskali tytuły finalistów i przekonali się, że ich perspektywa jest godna niejednego genialnego detektywa.

Niestety, spektakl stworzony przez nasz zespół – łączący tajemnicę linii z Nasca z koronawirusem – okazał się proroczy i z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej, finał został odwołany. Nie obyło się bez smutku i łez, prysły marzenia o wyjeździe do USA, ale wiemy, że to była jedyna słuszna decyzja. Nie poddajemy się i już snujemy plany na kolejny rok, aby pokazać, że mimo trudnego czasu nadal marzymy, myślimy i tworzymy, że Odyseja to sposób życia, a nie tylko konkurs, że czegoś się nauczyliśmy i dzięki temu możemy zmieniać świat na lepsze.

„W Odysei Umysłu nie liczy się tylko wysiłek jednostki; liczy się wysiłek zespołu.”
Prof. Józefa Sołowiej – inicjatorka programu w Polsce