trojca sycylia

POD SŁOŃCEM SYCYLII 2018

- wycieczka krajoznawczo-językowa

Więcej

 

trojca nucleus

Mazowiecki Konkurs 
Biologiczny NUCLEUS 2021

Więcej

trojca gazeta

Konkurs Wolskich Gazetek Szkolnych

2017

Więcej

 

 

 

trojca 1procent

Akcja 1% Podatku 

 

 

Więcej

 

 

 

Muzeum Narodowe - Pytam o Polskę

public. Opublikowano w Wydarzenia 2018/2019 - archiwum

W grudniu nasza młodzież wzięła udział w warsztatach Pytam o Polskę zorganizowanych w Muzeum Narodowym. Był to projekt związany z 100 rocznicą odzyskania Niepodległości oraz 30 rocznicą transformacji ustrojowej. 

Podczas realizacji projektu sięgano nie tylko do sztuki plastycznej, ale także do dzieł literackich- dramatów, poezji, publicystyki i fonografii. Dyskusja "PYTAM O POLSKĘ..." jest wycieczką w przeszłość.
Przy słynnym obrazie Włodzimierza Pawlaka pt. "Polacy formują flagę narodową" z 1989 uczestnicy mogli wybrać kierunek naszych warsztatów:
1. czy zaczynamy zajęcia od 1989 roku i podążamy wraz z dziełami do 1918,
2. czy kierunek jest odwrotny: zaczynamy od 1918 i idziemy w kierunku 1989.
Obie drogi omawiały te same kluczowe momenty sztuki i historii. Uczniowie decydowali od czego chcą zacząć, co jednocześnie pokazało w jaki sposób dzieła nawiązują do siebie, bez względu na kolejność oglądania. Tak, aby chronologia historyczna nie była celem samym w sobie, lecz pretekstem do pobudzania ciekawości i zaskakiwania dziełami, które nawet dziś bywają bardzo aktualne i wyraziste w przekazie.  Starania skoncentrowane zostały na wydobywaniu wrażliwości młodzieży i podążaniu za ich spojrzeniami na sztukę w dwóch okresach wielkich transformacji: w 1918 i w 1989 roku. 
 
Anna Jeleszuk