Super User. Opublikowano w O nas

Jan Śniadecki (1756-1830), polski astronom, matematyk, geograf i filozof. Jeden z najwybitniejszych uczonych okresu oświecenia. Kształcił się w Akademii Krakowskiej, a także w Getyndze i Paryżu.

Od 1781 profesor Akademii Krakowskiej, założyciel Obserwatorium Astronomicznego i Stacji Klimatologicznej w Krakowie (1792-1803). W 1806-1825 profesor, w 1807-1815 rektor uniwersytetu w Wilnie, a także dyrektor obserwatorium astronomicznego. W 1801 członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w 1808 członek Petersburskiej Akademii Nauk. Opublikował "Geografię, czyli opisanie matematyczne i fizyczne Ziemi"  (1804).

Jako jeden z pierwszych uczonych polskich przeciwstawił się filozofii spekulatywnej, oderwanej od empirycznych podstaw. Filozofię rozumiał jako psychologiczne badanie struktury umysłu. Twórca polskiej terminologii matematycznej i astronomicznej.

Odkrył (niezależnie od H.W. Olbersa) planetoidę Pallas. Pionier rachunku prawdopodobieństwa w Polsce. Zwolennik uniezależnienia moralności i nauki od religii. Przeciwnik romantyzmu, zwolennik klasycyzmu (O pismach klasycznych i romantycznych, w Dzienniku Wileńskim 1819).

Główne dzieła: "Filozofia umysłu ludzkiego" (1821) oraz wydany na podstawie rękopisu "Ród ludzki" (1959).

Z okazji nadania imienia XXX Liceum Ogólnokształcącemu w roku 1973 , Witold Śniadecki - potomek rodziny Śniadeckich podarował szkole własnoręcznie namalowany portret Jana Śniadeckiego.