Dni Pamięci Pawiaka

Klasa 1d i 2a uczestniczyła w obchodach Dni Pamięci Pawiaka. Uczniowie wysłuchali wykładu o Danucie Brzosko-Mędryk, osobie, która przeszła przez Pawiak, Majdanek, Ravensbrück, była świadkiem w procesach zbrodniarzy hitlerowskich, brała udział w pracach inicjujących budowę Centrum Zdrowia Dziecka.  Była także autorką wspomnień z obozu koncentracyjnego "Niebo bez ptaków", "Czy świadek szuka zemsty?".
Następnie uczniowie obejrzeli poruszający spektakl "Różaniec z Gusen" na podstawie książki Stanisława Zalewskiego, którego zaszczyt mieliśmy poznać na uroczystości. Spektakl opowiadał o życiu Pana Zalewskiego, a w szczególności o pobycie w obozie i historii różańca zrobionego jako votum, dla upamiętnienia więźnia, który przyłapany na modlitwie, został zmuszony do połknięcia paciorków. Więźniowie dla uczczenia jego męczeństwa stworzyli pierwszy różaniec wykonany z granitowych kostek wielkości centymetra, z wsypanymi w specjalne otwory prochami innych więźniów, 59 paciorków rozprowadzono wśród więźniów, członków obozowego Żywego Różańca. Drugi różaniec powstał z drzewa obozowej szubienicy. Trzeci powstał z szyby samolotu amerykańskiego, który został zestrzelony nad obozem. Wszystkie elementy różańców trafiły po wojnie do Polski i obecnie znajdują się na Jasnej Górze, w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, w katedrze wrocławskiej.